Az Érmelléki Gazdák Egyesülete Brüsszelig viszi gazdáink ügyét

Tőkés László EP-képviselő meghívására a román-magyar határ mindkét oldaláról származó szakemberek tettek látogatást Brüsszelben, az Európai Parlamentben. A csoport tagjai között szerepeltek a Debreceni Egyetem (DE) agrártudományi karának vezető professzorai, valamint a karnak a Partiumi Keresztény Egyetemen (PKE) működő kihelyezett tagozatán végzett szakemberek, továbbá a partiumi és erdélyi magyar gazdaszervezetek vezető képviselői.

A konferencia témája határ menti regionális, ezen belül is a mezőgazdasági alapokra helyezett együttműködés volt, melyre hétfő délután az EP épületének Antall József-szárnyában került sor.

Tőkés László megnyitó beszéde után, Hannu Takkula finnországi európai parlamenti képviselő, a mezőgazdasági bizottság (AGRI) tagja köszöntötte a résztvevőket, rámutatva, hogy a skandináv államokban nagy múltja van a regionális gazdasági, mezőgazdasági együttműködésnek.

A felszólalások rendje szerint Dr. Komlósi István professzor, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszer-tudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja, Dr. Pepó Péter, majd Dr. Kátai János tartottak előadást szintén a Debreceni Egyetem képviseletében.

Dr. Szilágyi Ferenc, a Partium Keresztény Egyetem docense, a Partiumi Autonómiatanács elnöke pedig az erdélyi, illetve partiumi magyar megmaradás és az agrárgazdálkodás összefüggéseiről beszélt. Tiboldi László, a Csíkszéki Gazdák Egyesületének elnöke után Csomortányi István, az Érmelléki Gazdák Egyesületének ügyvezető elnöke mutatta be az Érmellék problémáit. Az államhatár által mesterségesen kettévágott bihari térséget a román nacionálkommunizmus idejében gyakorolt negatív megkülönböztetés és a főbb fejlesztésekből való kimaradás is sújtotta, melyet csak tetéz a mai hátrányos birtokszerkezet és a szintén hátrányos, a térséget büntető előnytelen bukaresti mezőgazdasági támogatáspolitika. A megoldás korántsem egyszerű, segítséget az jelenthetne, ha az Érmellék visszakapcsolódhatna a magyar gazdasági vérkeringésbe és a bővülő magyar exportlehetőségek segítségével a bihariak is piacra juthatnának, illetve minél nagyobb arányban lehetnének beszállítói a magyarországi feldolgozó létesítményeknek. Csomortányi fontosnak nevezte a sikeres pályázati forrásbevonást is. Nem utolsó sorban említette a Debreceni Egyetem agrárkarával közösen szervezendő szakmai konferenciák, képzések, tanfolyamok fontosságát, illetve a szakmai segítségnyújtást is.

A konferencia fő célkitűzése tehát az európai regionális együttműködésen belül a több szintű magyar regionális együttműködés megvalósítása volt, amely a határ menti két térségre (Észak-Alföld és Partium, azon belül az Érmellék), két megyére (Hajdú-Bihar és Bihar), két megyei jogú város önkormányzatára (Debrecen és Nagyvárad) és két egyetemre (Debreceni Egyetem és Partiumi Keresztény Egyetem) terjedne ki.

Érmelléki Gazdák Egyesülete


Facebook


Twitter


Google-plus

Total
0
Megosztás
Előző bejegyzés

Az Érmelléki Gazdák Egyesülete egynapos szakmai kirándulást szervez a Budapesten idén immáron 77. alkalomal megrendezésre kerülő Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásár (OMÉK) –ra

Következő bejegyzés

Agrárkonferencia Bihardiószegen

Total
0
Share