Nem kétséges, hogy hagyomány teremtődött Nagyváradon azzal, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Szent László Egyesület, a Magyar Polgári Egyesület és az Érmelléki Gazdák Egyesülete nagyszabású programsorozatot szervez augusztus 20. köré, államalapításunk ünnepére. Az események, melyeknek fénypontja a főtéri kenyérszentelés, hiánypótlók Szent László városában, már csak azért is, mert azokat megelőzően Nagyvárad magyarsága nem tudott ilyen nagy és jelentős, szervezett keretek között ünnepelni – a város terein. A váradi polgárok most azonban újra belakják a város főterét és utcáit, ízelítőt adva és kapva a magyar népi kultúrából, felhalmozott kulturális kincseinkből, s a helyi termelők által létrehozott értékekből.
Augusztus 19-én a Nagyvásártéren megnyílt vásáron – a helyi termékek és portékák mellett – a néptáncé és népzenéé volt a főszerep. A Szilágynagyfaluból érkezett Vadrózsák Néptáncegyüttes nyitotta meg a fellépők sorát. A 2007-ben alakult amatőr néptánccsoport három korcsoportban működik, s szándékuk a szilágycsehi népi hagyományok őrzése és továbbörökítése, fellépésükön pedig szilágysági, mezőségi, vajdaszentiványi és moldvai táncokat mutattak be. Őket követően a szintén 2007-ben alakult biharkeresztesi Szarkaláb Néptánccsoport tartott látványos bemutatót, majd a kalotaszentkirályi Felszeg Gyöngye Néptáncegyüttes következett, akik kalotaszegi hajnalit, legényest, csárdást és szaporát is táncoltak.

A kenyérszentelést követően a tömeg visszavonult a Nagyvásártérre, ahol Heit Lórit és zenekarát tekinthették meg az érdeklődők. Mint kiderült, a zenekar ötlete 2016 adventjekor fogant meg, amikor régi muzsikustársak gondoltak egy nagyot és nem csak megálmodták a muzsikus együttlét lehetőségét, hanem ki is léptek a nagyvilág elég – népzenei tudásukkal. Koncertjeik során a Kárpát-haza népzenei sokszínűségét igyekeznek bemutatni és népszerűsíteni, s hiszik, hogy a közönség velük együtt éli át a népzene és népi hagyomány nyújtotta örömöket.
Az ünnepi témakörhöz kapcsolódóan, a Magyar Polgári Egyesület szervezésében és a Partiumi Keresztény Egyetem új épületének amfiteátrumában, a Szent Korona üzenete címmel dr. Varga Tibor jogtörténész tartott előadást, a kolozsvári Keljfeljancsi Bábszínház előadásában pedig a Mátyás király és a kolozsvári bíró című produkció volt látható.

Az estét – és ezzel az ünnepi rendezvénysorozatot – a Nagyvárad és Környéke Idegenforgalmát Népszerűsítő Egyesület (APTOR) szervezésében a 100 Tagú Cigányzenekar fellépése zárta, igazi zenei hungarikumot nyújtva az érdeklődőknek.
Az események létrejöttét a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Bethlen Gábor Alap, az Erdélyi Magyar Néppárt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács támogatta.
Az eseményről készült fényképes beszámolót a Facebook oldalunkon tekintheti meg.
1. nap | 2. nap
Új Kenyér megáldása a nagyváradi Szent László téren
Heit Lóri és zenekara



