Az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmával Nagyváradon – a rendszerváltást követően először – került sor az új kenyér nyilvános megáldására és megszentelésére. A Szent László téren mind a négy erdélyi magyar történelmi egyház képviselője jelen volt. Az Érmelléki Gazdák Egyesülete által felajánlott lisztből készült 250 kg kenyeret a megáldást követően megszelték és szétosztották a több száz jelenlévő között. Az esemény a Szent László Egyesület által kezdeményezett és megvalósított Hagyományok napja – Szent István napi ünnep programsorozat keretein belül került megrendezésre, melyet a nagyváradi önkormányzat illetve a nagyváradi Turisztikai Egyesület egyaránt támogatott.

A programsorozat az újvárosi református templomban az ünnepi istentisztelettel kezdődött. Az istentiszteleten igét az újvárosi gyülekezet lelkésze, Sándor Lajos hirdetett. Az istentisztelet végén a részvevők tiszteletüket tehették a Szent Korona másolata előtt, valamint képeket is készíthettek vele.
Az új kenyérre négy lelkész kérte Isten áldását a Szent László téren. Elsőként a református egyház képviseletében Sándor Lajos, őt követte az unitárius egyház lelkésze, Molnár Imola. Harmadikként az evangélikus egyház lelkésze Mátyás Attila mondta el ünnepi szavait az érdeklődők előtt, végül de nem utolsó sorban a római katolikus püspökség részéről dr. Kovács Zsolt irodaigazgató mondta el áldást kérő szavait.

Több Bihar megyei településről is érkeztek árusok a főtérre, többek között Síterből, Hegyközszentmiklósról, Bihardiószegról, Nagyváradról, Kügypusztáról és Csokalyról, de Szatmár megyéből is érkeztek gazdák. A friss kerti termések mellett, melyeket piaci áron lehetett megvásárolni, borokat, sajtokat, hidegen sajtolt olajokat is árultak. Természetesen a kézzel készített, szebbnél-szebb ékszerek sem maradhattak el, és természetes alapanyagokból készült szappanokból sem volt hiány.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács sajtóirodája
(A kronika.ro, az erdon.ro és a reggeliujsag.ro nyomán)
További fényképek az eseményről:


